| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Data Sheet: | BD9610AMUV-E2 |
| Description: | IC REG CTRLR BUCK 20VQFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Series | - |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Clock Sync | Yes |
| Output Type | Transistor Driver |
| Part Status | Active |
| Output Phases | 1 |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Base Part Number | BD9610 |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start |
| Duty Cycle (Max) | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Serial Interfaces | - |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 50kHz ~ 500kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | VQFN020V4040 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 10V ~ 56V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |