| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - LED Drivers |
| Data Sheet: | BD82103GWL-E2 |
| Description: | IC LED DRVR RGLTR 20MA UCSP50L1 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | PMIC - LED Drivers |
| Type | DC DC Regulator |
| Series | - |
| Dimming | - |
| Topology | Switched Capacitor (Charge Pump) |
| Frequency | 850kHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Applications | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 11-TFBGA |
| Base Part Number | BD82103 |
| Voltage - Output | - |
| Number of Outputs | 3 |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Voltage - Supply (Min) | 2.7V |
| Supplier Device Package | UCSP50L1 |
| Current - Output / Channel | 20mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.70 | $0.69 | $0.67 |