| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - LED Drivers |
| Data Sheet: | BD81A44MUV-ME2 |
| Description: | 4CH WHITE LED DRIVER WITH BUCK-B |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | PMIC - LED Drivers |
| Type | DC DC Controller |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Dimming | PWM |
| Topology | Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Frequency | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Applications | Automotive |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Voltage - Output | - |
| Number of Outputs | 4 |
| Internal Switch(s) | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Supply (Max) | 35V |
| Voltage - Supply (Min) | 4.5V |
| Supplier Device Package | VQFN28SV5050 |
| Current - Output / Channel | 120mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |