| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Motor Drivers, Controllers |
| Data Sheet: | BD6370GUL-E2 |
| Description: | IC MTR DRV BIPOLR 2.7-5.5V 24CSP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | PMIC - Motor Drivers, Controllers |
| Series | - |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Interface | Serial |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Technology | CMOS |
| Part Status | Active |
| Applications | Camera |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-UFBGA, CSPBGA |
| Voltage - Load | 2.7V ~ 5.5V |
| Step Resolution | - |
| Base Part Number | BD6370 |
| Current - Output | 400mA |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Motor Type - AC, DC | Brushed DC |
| Motor Type - Stepper | Bipolar |
| Output Configuration | Half Bridge (10) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | 24-VCSP50L2 (2.6x2.6) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.31 | $2.26 | $2.22 |