| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Data Sheet: | BD3985FV-E2 |
| Description: | IC REG LINEAR POS/NEG ADJ 8SSOPB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| PSRR | 50dB (120Hz) |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-LSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Base Part Number | BD3985 |
| Control Features | - |
| Current - Output | 25mA, 50mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Configuration | Positive and Negative |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 18V, -6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.35V @ 25mA, 0.45V @ 50mA |
| Current - Supply (Max) | 850µA |
| Voltage - Output (Max) | 16V, -8.5V |
| Supplier Device Package | 8-SSOP-B |
| Current - Quiescent (Iq) | 0.5mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | ±5V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |