| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Data Sheet: | BD3916FVM-TR |
| Description: | IC REG LINEAR POS/NEG ADJ 8MSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| PSRR | 50dB (120Hz) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width) |
| Base Part Number | BD3916 |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 25mA, 50mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Configuration | Positive and Negative |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 18V, -6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.35V @ 25mA, 0.45V @ 50mA |
| Current - Supply (Max) | 850µA |
| Voltage - Output (Max) | 16V, -8.5V |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 300µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.4V, -2.5V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.40 | $1.37 | $1.34 |