| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - LED Drivers |
| Data Sheet: | BD2808MUV-ME2 |
| Description: | 24CH CONSTANT CURRENT LED DRIVER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | PMIC - LED Drivers |
| Type | Linear |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Dimming | PWM |
| Topology | - |
| Frequency | 1.23MHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Applications | Backlight |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Voltage - Output | 20V |
| Number of Outputs | 24 |
| Internal Switch(s) | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Voltage - Supply (Min) | 3V |
| Supplier Device Package | VQFN48MCV070 |
| Current - Output / Channel | 50mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.23 | $2.19 | $2.14 |