| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - LED Drivers |
| Data Sheet: | BD18351EFV-ME2 |
| Description: | LED DRIVER WITH BUILT-IN PWM SIG |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | PMIC - LED Drivers |
| Type | DC DC Controller |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Dimming | PWM |
| Topology | Step-Up (Boost) |
| Frequency | 2MHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Applications | Automotive |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VSSOP (0.220", 5.60mm Width) Exposed Pad |
| Voltage - Output | 65V |
| Number of Outputs | 1 |
| Internal Switch(s) | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Supply (Max) | 65V |
| Voltage - Supply (Min) | 4.5V |
| Supplier Device Package | 24-HTSSOP-B |
| Current - Output / Channel | 6mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.20 | $2.16 | $2.11 |