| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - LED Drivers |
| Data Sheet: | BD1603NUV-E2 |
| Description: | IC LED DRIVER RGLTR 190MA 10VSON |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | PMIC - LED Drivers |
| Type | DC DC Regulator |
| Series | - |
| Dimming | - |
| Topology | Switched Capacitor (Charge Pump) |
| Frequency | 238kHz, 642kHz |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Applications | Backlight |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Base Part Number | BD1603 |
| Voltage - Output | 4.5V |
| Number of Outputs | 1 |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Voltage - Supply (Min) | 2.7V |
| Supplier Device Package | 10-VSON (3x3) |
| Current - Output / Channel | 190mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |