| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | 2SA2007E |
| Description: | TRANS PNP 60V 12A TO220FN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Not For New Designs |
| Power - Max | 25W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Transistor Type | PNP |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 80MHz |
| Supplier Device Package | TO-220FN |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 400mA, 8A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 12A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 320 @ 2A, 2V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.28 | $1.25 | $1.23 |