| Manufacturers: | RFMD |
|---|---|
| Product Category: | VCOs (Voltage Controlled Oscillators) |
| Data Sheet: | VCO790-2560KY |
| Description: | VCO 2542.5MHZ 1-4V 7.62X7.62MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | RFMD |
| Product Category | VCOs (Voltage Controlled Oscillators) |
| Height | 0.075" (1.90mm) |
| Series | - |
| Icc Max | 35mA |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Power (dBm) | 6 ±3.5 |
| Package / Case | 12-QFN, Variant |
| Frequency Range | 2400MHz ~ 2685MHz |
| Pushing (MHz/V) | 25 |
| Size / Dimension | 0.300" L x 0.300" W (7.62mm x 7.62mm) |
| Voltage - Supply | 4.1V |
| Frequency - Center | 2542.5MHz |
| Tuning Voltage (VDC) | 1V ~ 4V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| 2nd Harmonic, Typ (dBc) | -15 |
| Phase Noise Typ (dBc/Hz) | -89 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |