| Manufacturers: | RFMD |
|---|---|
| Product Category: | VCOs (Voltage Controlled Oscillators) |
| Data Sheet: | VCO-216 |
| Description: | VCO 225MHZ 12.8MM DIA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | RFMD |
| Product Category | VCOs (Voltage Controlled Oscillators) |
| Height | 0.270" (6.86mm) |
| Series | VCO |
| Icc Max | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Power (dBm) | 13 |
| Package / Case | TO-8 Style, 4 Lead |
| Frequency Range | 150 ~ 300MHz |
| Pushing (MHz/V) | - |
| Size / Dimension | 0.504" Dia (12.80mm) |
| Voltage - Supply | - |
| Frequency - Center | 225MHz |
| Operating Temperature | - |
| 2nd Harmonic, Typ (dBc) | - |
| Phase Noise Typ (dBc/Hz) | -110 |