| Manufacturers: | RFMD |
|---|---|
| Product Category: | VCOs (Voltage Controlled Oscillators) |
| Data Sheet: | VCO-119TC |
| Description: | VCO 3900MHZ 0-20V 12.8MM DIA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | RFMD |
| Product Category | VCOs (Voltage Controlled Oscillators) |
| Height | 0.270" (6.86mm) |
| Series | VCO |
| Icc Max | 25mA |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Power (dBm) | 13 ±3 |
| Package / Case | TO-8 Style, 4 Lead |
| Frequency Range | 3000 ~ 4800MHz |
| Pushing (MHz/V) | 25 |
| Size / Dimension | 0.504" Dia (12.80mm) |
| Voltage - Supply | 15V |
| Frequency - Center | 3900MHz |
| Tuning Voltage (VDC) | 0V ~ 20V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |
| 2nd Harmonic, Typ (dBc) | -15 |
| Phase Noise Typ (dBc/Hz) | -67 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |