| Manufacturers: | RFMD |
|---|---|
| Product Category: | VCOs (Voltage Controlled Oscillators) |
| Data Sheet: | VCO-112 |
| Description: | VCO 2600MHZ 0-20V 12.8MM DIA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | RFMD |
| Product Category | VCOs (Voltage Controlled Oscillators) |
| Height | 0.270" (6.86mm) |
| Series | VCO |
| Icc Max | 22mA |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Power (dBm) | 12.5 ±3 |
| Package / Case | TO-8 Style, 4 Lead |
| Frequency Range | 2000 ~ 3200MHz |
| Pushing (MHz/V) | 2.5 |
| Size / Dimension | 0.504" Dia (12.80mm) |
| Voltage - Supply | 15V |
| Frequency - Center | 2600MHz |
| Tuning Voltage (VDC) | 0V ~ 20V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| 2nd Harmonic, Typ (dBc) | -15 |
| Phase Noise Typ (dBc/Hz) | -85 |