| Manufacturers: | RFMD |
|---|---|
| Product Category: | VCOs (Voltage Controlled Oscillators) |
| Data Sheet: | UMX-1119-D16-G |
| Description: | VCO 487.8MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | RFMD |
| Product Category | VCOs (Voltage Controlled Oscillators) |
| Height | - |
| Series | UMX |
| Icc Max | 45mA (Typ) |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Power (dBm) | 7 |
| Package / Case | 16-QFN, Variant |
| Frequency Range | 455.6MHz ~ 520MHz |
| Pushing (MHz/V) | 16.5 |
| Size / Dimension | 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm) |
| Voltage - Supply | 5V |
| Frequency - Center | 487.8MHz |
| Tuning Voltage (VDC) | 0.3V ~ 4.7V |
| Operating Temperature | - |
| 2nd Harmonic, Typ (dBc) | -10 |
| Phase Noise Typ (dBc/Hz) | -120 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |