HIRK-315AP
Manufacturers: RF Solutions
Product Category: RF Receivers
Data Sheet: HIRK-315AP
Description: RF RECEIVER AM 315MHZ MODULE
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer RF Solutions
Product Category RF Receivers
Series -
Features EMC Compliant and FCC Certified
Frequency 315MHz
Packaging Bulk
Memory Size -
Part Status Active
Sensitivity -
Applications AM Remote Control
Data Interface PCB, Through Hole
Package / Case Module
Data Rate (Max) -
Voltage - Supply 5V
Antenna Connector Through Hole
Current - Receiving -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C