| Manufacturers: | RECOM Power |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | RPR30-11005S-B |
| Description: | DC DC CONVERTER 5V 30W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | RECOM Power |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | POWERLINE+ RPR30 (30W) |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Packaging | Tube |
| Efficiency | 89% |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Applications | ITE (Commercial), Railway |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 30W |
| Package / Case | 6-DIP Module |
| Size / Dimension | 2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 1.5kV |
| Operating Temperature | -45°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 160V |
| Voltage - Input (Min) | 40V |
| Current - Output (Max) | 6A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $106.20 | $104.08 | $101.99 |