| Manufacturers: | RECOM Power |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | RP75H-2412SRW/P |
| Description: | DC DC CONVERTER 12V 75W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | RECOM Power |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | POWERLINE RP75-RW (75W) |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Efficiency | 88% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial), Railway |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 75W |
| Package / Case | Half Brick |
| Size / Dimension | 2.40" L x 2.28" W x 0.48" H (61.0mm x 57.9mm x 12.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 2.25kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Current - Output (Max) | 6.3A |
| Supplier Device Package | Half Brick |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $122.83 | $120.37 | $117.97 |