RP30-1215DF
Manufacturers: RECOM Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: RP30-1215DF
Description: DC DC CONVERTER +/-15V 30W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer RECOM Power
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP30-F (30W)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Packaging Tube
Efficiency 87%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 30W
Package / Case 6-DIP Module
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1.6kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 1A, 1A