RP15-2412DAW
Manufacturers: RECOM Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: RP15-2412DAW
Description: DC DC CONVERTER +/-12V 15W
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP15-AW (15W)
Features OCP, OVP, SCP
Packaging Tube
Efficiency 87%
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 15W
Package / Case 6-DIP Module, 5 Leads
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1.6kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 625mA, 625mA