RP12-2415SA
Manufacturers: RECOM Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: RP12-2415SA
Description: DC DC CONVERTER 15V 12W
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP12-A (12W)
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Packaging Tube
Efficiency 87%
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 12W
Package / Case 24-DIP Module, 9 Leads
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 800mA