RP10-2415SE
Manufacturers: RECOM Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: RP10-2415SE
Description: DC DC CONVERTER 15V 10W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer RECOM Power
Type Isolated Module
Series POWERLINE RP10-E (10W)
Features OCP, OVP, SCP
Packaging Tube
Efficiency 84%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10W
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1.6kV
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 670mA