RO-153.3S/HP
Manufacturers: RECOM Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: RO-153.3S/HP
Description: DC DC CONVERTER 3.3V 1W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer RECOM Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE RO (1W)
Features SCP
Packaging Tube
Efficiency 75%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1W
Package / Case 4-SIP Module
Control Features -
Size / Dimension 0.45" L x 0.24" W x 0.39" H (11.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 2kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Input (Min) 13.5V
Current - Output (Max) 303mA