REC7.5-2415SRW/H2/A/M/SMD-R
Manufacturers: RECOM Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: REC7.5-2415SRW/H2/A/M/SMD-R
Description: DC DC CONVERTER 15V 8W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer RECOM Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC7.5 (7.5W)
Features SCP
Packaging Tape & Reel (TR)
Efficiency 86%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 8W
Package / Case 24-SMD Module, 18 Leads
Size / Dimension 1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 2kV
Operating Temperature -40°C ~ 71°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 500mA