REC5-123.3SRW/H/B/SMD-R
Manufacturers: RECOM Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: REC5-123.3SRW/H/B/SMD-R
Description: DC DC CONVERTER 3.3V 5W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC5 (5W)
Features SCP
Packaging Tape & Reel (TR)
Efficiency 77%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 5W
Package / Case 24-SMD Module, 18 Leads
Size / Dimension 1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1.6kV
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 1A