REC30-4815SZ
Manufacturers: RECOM Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: REC30-4815SZ
Description: DC DC CONVERTER 15V 30W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer RECOM Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC30-Z (30W)
Features Remote On/Off, OVP, SCP, UVLO
Packaging Tube
Efficiency 89.5%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 30W
Package / Case 8-DIP Module, 6 Leads
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1.6kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 2A