| Manufacturers: | RECOM Power |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | RAC15-05SA-ST |
| Description: | AC/DC CONVERTER 5V 15W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | RECOM Power |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | POWERLINE RAC15-A (15W) |
| Features | DC Input Capable, Universal Input |
| Approvals | CE, cURus |
| Efficiency | 70% |
| Part Status | Not For New Designs |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 15W |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 4.41" L x 2.51" W x 1.09" H (111.9mm x 63.7mm x 27.6mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 3A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $62.34 | $61.09 | $59.87 |