R0.25S-0505/EP-R
Manufacturers: RECOM Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: R0.25S-0505/EP-R
Description: DC DC CONVERTER 5V 250MW
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer RECOM Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE R0.25S/E (0.25W)
Features SCP
Packaging Tape & Reel (TR)
Efficiency 77%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 250mW
Package / Case 8-SMD Module
Size / Dimension 0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 50mA