R0.25D12-1212/P-R
Manufacturers: RECOM Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: R0.25D12-1212/P-R
Description: DC DC CONVERTER +/-12V 250MW
Type Isolated Module
Series ECONOLINE R0.25D (0.25W)
Features SCP
Packaging Tape & Reel (TR)
Efficiency 60 ~ 70%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 250mW
Package / Case 12-SMD Module, 10 Leads
Size / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Input (Min) 10.8V
Current - Output (Max) 10.4mA, 10.4mA