| Manufacturers: | RAF Electronic Hardware |
|---|---|
| Product Category: | Screws, Bolts |
| Data Sheet: | M3466-SS |
| Description: | 8MM HD X 9MM TL X M3 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | RAF Electronic Hardware |
| Product Category | Screws, Bolts |
| Type | Thumb Screw |
| Series | - |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | - |
| Head Height | 0.197" (5.00mm) |
| Part Status | Active |
| Thread Size | M3x0.5 |
| Head Diameter | 0.315" (8.00mm) |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 0.551" (14.00mm) |
| Length - Below Head | 0.354" (8.99mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.85 | $3.77 | $3.70 |