| Manufacturers: | RAF Electronic Hardware |
|---|---|
| Product Category: | Board Spacers, Standoffs |
| Data Sheet: | M1004-2545-AL |
| Description: | 4.5MM RD X 7MM X M2.5 THD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | RAF Electronic Hardware |
| Product Category | Board Spacers, Standoffs |
| Type | Round Standoff |
| Color | - |
| Gender | Female, Female |
| Series | - |
| Weight | - |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Aluminum |
| Part Status | Active |
| Length - Overall | 0.276" (7.00mm) |
| Diameter - Inside | - |
| Diameter - Outside | 0.177" (4.50mm) |
| Screw, Thread Size | M2.5x0.45 |
| Threaded/Unthreaded | Threaded |
| Between Board Height | 0.276" (7.00mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.06 | $4.96 | $4.86 |