| Manufacturers: | RAF Electronic Hardware |
|---|---|
| Product Category: | Screws, Bolts |
| Data Sheet: | 7018-SS |
| Description: | 9/32HD X 0.7500 X 6-32THD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | RAF Electronic Hardware |
| Product Category | Screws, Bolts |
| Type | Shoulder Screw |
| Series | - |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.125" (3.18mm) 1/8" |
| Part Status | Active |
| Thread Size | #6-32 |
| Head Diameter | 0.281" (7.14mm) |
| Screw Head Type | Cheese Head |
| Length - Overall | 1.063" (26.99mm) |
| Length - Below Head | 0.938" (23.81mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.44 | $7.29 | $7.15 |