| Manufacturers: | RAF Electronic Hardware |
|---|---|
| Product Category: | Board Spacers, Standoffs |
| Data Sheet: | 3047-B-440-SS |
| Description: | 1/4 RD X 1/4 LENGTH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | RAF Electronic Hardware |
| Product Category | Board Spacers, Standoffs |
| Type | Round Standoff |
| Color | - |
| Gender | Female, Swage |
| Series | - |
| Weight | - |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Part Status | Active |
| Length - Overall | 0.355" (9.02mm) |
| Diameter - Inside | 0.150" (3.81mm) |
| Diameter - Outside | 0.250" (6.35mm) 1/4" |
| Screw, Thread Size | #4-40 |
| Threaded/Unthreaded | Threaded |
| Between Board Height | 0.250" (6.35mm) 1/4" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.22 | $5.12 | $5.01 |