| Manufacturers: | Quarton, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Laser Diodes, Modules |
| Data Sheet: | VLM-650-14-LPA |
| Description: | LASER DIODE 650NM 2.5MW 12MM DIA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Quarton, Inc. |
| Product Category | Laser Diodes, Modules |
| Series | - |
| Wavelength | 650nm |
| Part Status | Obsolete |
| Power (Watts) | 2.5mW |
| Package / Case | Cylinder (12.0mm Dia) |
| Voltage - Input | 4V |
| Current Rating (Amps) | 40mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |