| Manufacturers: | Qualtek |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | QPD-35-24 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 24V 35W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Qualtek |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | QPD-35 (35W) |
| Features | Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input |
| Approvals | CB, CE, cURus |
| Efficiency | 87% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 35W |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 4.00" L x 2.50" W x 1.30" H (101.6mm x 63.5mm x 33.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 1.5A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $23.10 | $22.64 | $22.19 |