| Manufacturers: | Qualtek |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Desktop, Wall Adapters |
| Data Sheet: | QFWC-60-20-USCR |
| Description: | UNIVERSAL INPUT 60W USB C WALL M |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Qualtek |
| Product Category | AC DC Desktop, Wall Adapters |
| Form | Wall Mount (Class II) |
| Series | QFWC-60 (60W) |
| Approvals | cULus, FCC |
| Efficiency | Level VI |
| Input Type | Fixed Blade |
| Cord Length | 47.2" (1.20m) |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Polarization | - |
| Power (Watts) | 60W |
| Input Connector | NEMA 1-15P |
| Region Utilized | North America |
| Voltage - Input | 100 ~ 240 VAC |
| Output Connector | USB C Receptacle |
| Size / Dimension | 2.58" L x 2.58" W x 1.14" H (65.5mm x 65.5mm x 29.0mm) |
| Voltage - Output | 20V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Current - Output (Max) | 3A |
| No Load Power Consumption | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $22.57 | $22.12 | $21.68 |