| Manufacturers: | Qualtek |
|---|---|
| Product Category: | Heat Shrink Tubing |
| Data Sheet: | Q2-F2XYG-1-08-QX15FT |
| Description: | HEATSHRINK 1"-15' YLLW/GREEN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Qualtek |
| Product Category | Heat Shrink Tubing |
| Type | Tubing, Flexible |
| Color | Yellow, Green |
| Length | 15.0' (4.6m) |
| Series | Q2-F2X(YG) |
| Features | Flame Retardant |
| Material | Polyolefin (PO) |
| Part Status | Active |
| Shrinkage Ratio | 2 to 1 |
| Shrink Temperature | 70°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 135°C |
| Recovered Wall Thickness | 0.036" (0.90mm) |
| Inner Diameter - Supplied | 1.000" (25.40mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.500" (12.70mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $9.28 | $9.09 | $8.91 |