| Manufacturers: | Qualtek |
|---|---|
| Product Category: | AC Fans |
| Data Sheet: | FKA2-17689NBHW3F |
| Description: | FAN AXIAL 176X89MM 115VAC WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Qualtek |
| Product Category | AC Fans |
| RPM | 3200 RPM |
| Noise | 70.0 dB(A) |
| Width | 89.00mm |
| Series | FKA2-17689 |
| Weight | 4 lbs (1.8 kg) |
| Air Flow | 380.0 CFM (10.64m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Approvals | CE, cURus, TUV |
| Part Status | Active |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 52.0W |
| Voltage Range | - |
| Static Pressure | 0.810 in H2O (201.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 115VAC |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Aluminum |
| Size / Dimension | Square - 176mm L x 176mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.480A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $55.89 | $54.77 | $53.68 |