FDA2-R17251QBKW4D-L
Manufacturers: Qualtek
Product Category: AC Fans
Data Sheet: FDA2-R17251QBKW4D-L
Description: FAN AXIAL 172X51MM 230VAC WIRE
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Qualtek
Product Category AC Fans
RPM 3300 RPM
Noise 61.0 dB(A)
Width 51.00mm
Series HPLC, FDA2-R17251
Weight 2.5 lbs (1.1 kg)
Air Flow 270.0 CFM (7.56m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features -
Approvals CE, TUV, UL
Part Status Active
Termination 2 Wire Leads
Bearing Type Ball
Power (Watts) 26.00W
Voltage Range -
Static Pressure 0.787 in H2O (196.0 Pa)
Voltage - Rated 230VAC
Lifetime @ Temp. 100000 Hrs @ 25°C
Material - Blade Steel
Material - Frame Aluminum
Size / Dimension Round - 172mm Dia
Ingress Protection IP56M - Dust Protected, Water Resistant
Current Rating (Amps) 0.110A
Operating Temperature -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)