FAD1-12032CSLW12
Manufacturers: Qualtek
Product Category: DC Brushless Fans (BLDC)
Data Sheet: FAD1-12032CSLW12
Description: FAN AXIAL 120X32.3MM 12VDC WIRE
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Qualtek
RPM 2000 RPM
Noise 36.2 dB(A)
Width 32.30mm
Series FAD1-12032
Weight 0.469 lb (212.73 g)
Air Flow 83.0 CFM (2.32m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features -
Approvals CE, cURus, TUV
Part Status Active
Termination 2 Wire Leads
Bearing Type Sleeve
Power (Watts) 2.28W
Voltage Range 10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure 0.123 in H2O (30.6 Pa)
Voltage - Rated 12VDC
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Plastic
Material - Frame Plastic
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.190A
Operating Temperature 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)