| Manufacturers: | Qualtek |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | FAD1-04010DBAW11 |
| Description: | FAN AXIAL 40X10MM 24VDC WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Qualtek |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 3300 RPM |
| Noise | 14.0 dB(A) |
| Width | 10.00mm |
| Series | FAD1-04010 |
| Weight | 0.037 lb (16.78 g) |
| Air Flow | 3.3 CFM (0.092m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Approvals | CE, cURus, TUV |
| Part Status | Active |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 480mW |
| Voltage Range | 21.6 ~ 26.4VDC |
| Static Pressure | 0.044 in H2O (11.0 Pa) |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.020A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.21 | $3.15 | $3.08 |