| Manufacturers: | Qualcomm |
|---|---|
| Product Category: | RF Transceiver ICs |
| Data Sheet: | CSR8311A08-AQQD-R |
| Description: | IC RF TXRX BLUETOOTH 40-QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Qualcomm |
| Product Category | RF Transceiver ICs |
| Type | TxRx Only |
| Series | - |
| Protocol | Bluetooth v4.0 |
| Frequency | 2.4GHz |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Modulation | - |
| Memory Size | - |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Sensitivity | -92.5dBm |
| Package / Case | 40-QFN |
| Power - Output | - |
| Data Rate (Max) | 3Mbps |
| Voltage - Supply | 3.1V ~ 3.6V |
| Serial Interfaces | - |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Current - Receiving | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Transmitting | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |