| Manufacturers: | Qorvo US Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Data Sheet: | ACT4526YH-T |
| Description: | IC REG BUCK PROGRAMMABLE 3A 8SOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Qorvo US Inc. |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Series | - |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Output Type | Programmable |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 125kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOP-EP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5.1V, 9.1V, 12.1V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |