| Manufacturers: | PulseR |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | PL2058 |
| Description: | INDUCTOR 10.2 UH PQ20 POW PBC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | PulseR |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | - |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Tube |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 10.2µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.875" L x 0.750" W (22.23mm x 19.05mm) |
| DC Resistance (DCR) | 5.8mOhm |
| Current - Saturation | 15A |
| Current Rating (Amps) | 12.5A |
| Height - Seated (Max) | 0.480" (12.20mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $9.35 | $9.16 | $8.98 |