| Manufacturers: | Pulse Electronics Power |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | PG0642.222NL |
| Description: | FIXED IND 2.2UH 10A 12.7 MOHM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse Electronics Power |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | PG0642NL |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Tray |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 2.2µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.311" L x 0.299" W (7.90mm x 7.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 12.7mOhm |
| Current - Saturation | 14A |
| Current Rating (Amps) | 10A |
| Height - Seated (Max) | 0.197" (5.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.98 | $0.96 | $0.94 |