| Manufacturers: | Pulse Electronics Power |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | PA2202.181NL |
| Description: | FIXED IND 180NH 36A 0.48 MOHM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse Electronics Power |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | - |
| Series | PA2202.XXXNL |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Tray |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±15% |
| Inductance | 180nH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.476" L x 0.394" W (12.10mm x 10.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 0.48mOhm |
| Current - Saturation | 64A |
| Current Rating (Amps) | 36A |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.67 | $0.66 | $0.64 |