PE-1008CM911KTT
Manufacturers: Pulse Electronics Network
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: PE-1008CM911KTT
Description: FIXED IND 910NH 200MA 2.1 OHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Pulse Electronics Network
Type Wirewound
Series 1008CM
Ratings -
Q @ Freq 40 @ 50MHz
Packaging Digi-Reel®
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 910nH
Part Status Discontinued at Digi-Key
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
DC Resistance (DCR) 2.1Ohm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 200mA
Height - Seated (Max) 0.090" (2.29mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 300MHz
Inductance Frequency - Test 25MHz