PE-1008CM472JTT
Manufacturers: Pulse Electronics Network
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: PE-1008CM472JTT
Description: FIXED IND 4.7UH 150MA 6 OHM SMD
Type Wirewound
Series 1008CM
Ratings -
Q @ Freq 16 @ 15MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 4.7µH
Part Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
DC Resistance (DCR) 6Ohm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 150mA
Height - Seated (Max) 0.090" (2.29mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 25MHz
Inductance Frequency - Test 10MHz