PE-1008CM220GTT
Manufacturers: Pulse Electronics Network
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: PE-1008CM220GTT
Description: FIXED IND 22NH 1A 100 MOHM SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Pulse Electronics Network
Type Wirewound
Series 1008CM
Ratings -
Q @ Freq 55 @ 500MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 22nH
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 1A
Height - Seated (Max) 0.090" (2.29mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 1.85GHz
Inductance Frequency - Test 50MHz