| Manufacturers: | Pulse Electronics Network |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | PE-0805FT103JTT |
| Description: | FIXED IND 10NH 98MA 4.7 OHM SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse Electronics Network |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | 0805FT |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | 10 @ 2.52MHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±5% |
| Inductance | 10nH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.066" W (2.29mm x 1.68mm) |
| DC Resistance (DCR) | 4.7Ohm Max |
| Current - Saturation | - |
| Current Rating (Amps) | 98mA |
| Height - Seated (Max) | 0.062" (1.58mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 0805 (2012 Metric) |
| Frequency - Self Resonant | 30MHz |
| Inductance Frequency - Test | 2.52MHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.18 | $0.18 | $0.17 |